G-TECH 41 344 53 77

Auto po zimie

Zima jest ciężką porą roku dla samochodów. Niskie temperatury, wilgoć i sól drogowa nie wpływają dobrze na podzespoły elektryczne, nadwozie i wszystkie inne podzespoły auta. Dlatego wiosną warto poświęcić trochę czasu na przygotowanie go do dalszej bezawaryjnej eksploatacji.

Pierwszym krokiem powinno być nawet kilkukrotne dokładne umycie zarówno nadwozia jak i wszystkich zakamarków w nadkolach i w podwoziu, w celu wypłukania z nich piachu i resztek soli pozostałych po zimie. Najlepiej wykonać tę czynność na myjni bezdotykowej, aby silny strumień wody dotarł do wszystkich zakamarków. Pamiętajmy o udrożnieniu kanałów odpływowych z podszybia, gdzie możemy znaleźć jeszcze  jesienne liście. Podobną czynność warto wykonać, jeśli ktoś ma w samochodzie zamontowane tzw. okno dachowe. Zatkane odpływy potrafią skutecznie zalać samochód np. podczas dłuższego postoju w deszczowe dni.

Sprawdźmy wycieraczki samochodowe. Po zimie są zazwyczaj w opłakanym stanie. Mróz, piach, sól oraz pośniegowe błoto podrywane przez koła innych pojazdów nie wpływają na ich kondycję.  Jeżeli są uszkodzone, najlepszym rozwiązaniem jest zakup nowych zanim te uszkodzone porysują szybę czołową.

Pamiętaj o wymianie opon zimowych na letnie. Wysokie temperatury, są dla „zimówek” wyjątkowo szkodliwe. Taka opona znacznie szybciej  zużywa się w podwyższonej temperaturze niż opona letnia. Ponadto wydłuża ona drogę hamowania, podwyższa spalanie i pogarsza prowadzenie pojazdu. Wymiana opon na czas to oszczędność pieniędzy, bezpieczeństwo oraz wygoda jazdy.

Porządki we wnętrzu pojazdu zacznij od dokładnego odkurzenia. Po zimie w wykładzinach samochodowych zazwyczaj ukrywa się znaczna ilość piachu i zanieczyszczeń, które skutecznie kumulują wilgoć w pojeździe. Warto także wymienić  filtry kabinowe. Sprawdźmy działanie klimatyzacji. Zimą wielu kierowców zapomina o jej istnieniu. Wiosną klimatyzację należy przygotować do intensywnej eksploatacji:  trzeba sprawdzić szczelność układu, poziom czynnika chłodzącego i smarującego, a w razie potrzeby uzupełnić braki. Nie zrobimy tego jednak sami, tu potrzebna będzie pomoc warsztatu wyposażonego w odpowiednie urządzenia. Przy okazji warto poprosić o przeprowadzić dezynfekcji układu, co przełoży się na ładny zapach i przyjemne podróżowanie.

Pamiętajmy również o kontroli oświetlenia. Często o tym zapominamy, a siedząc w samochodzie nie jesteśmy w stanie zauważyć wszystkich jego usterek. Co prawda dzień staje się coraz dłuższy, a za tym widoczność znacznie się polepsza, jednak zgodnie z obowiązującymi przepisami, sprawne światła potrzebne nam są przez całą dobę.

Koło zapasowe to element pojazdu traktowany przez nas zazwyczaj nieco po macoszemu. Musimy pamiętać, że potrzebujemy go zawsze w sytuacji mocno awaryjnej, często również niebezpiecznej i stresującej, dlatego poświęćmy mu odrobinę uwagi i przy okazji kontroli lub wymiany ogumienia pojazdu, sprawdźmy również jego stan i prawidłowość ciśnienia.

Na koniec elementy bardzo istotne, więc mam nadzieję, że przypomnienie o nich to kwestia wyłącznie formalna. Sprawdźmy  niezbędne dokumenty naszego pojazdu. Od pewnego czasu zniesiono obowiązek posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego i dowodu zawarcia polisy OC i część z nas ich nie wozi, więc mamy obecnie mniej okazji do weryfikacji tych dokumentów. Proszę pamiętać, że w przypadku zarówno braku ważnej polisy OC oraz ważnego badania technicznego pojazdu, nie powinien on uczestniczyć w ruchu. W przeciwnym razie może nas to narazić na bardzo przykre konsekwencje zarówno przy okazji kolizji, jak i zwyczajnej kontroli drogowej.

Po uwzględnieniu tych kilku czynności, zapewne podróżowanie autem stanie się bezpieczniejsze, przyjemniejsze i pozbawione przynajmniej części niepotrzebnych niespodzianek, czego zespół SKP G-Tech życzy Państwu serdecznie.

 

Powrót do Bloga
G-TECH

Bądź pewien stanu swojego auta

ul. Domaszowska 71, 25-320 Kielce 41 344 53 77

ul. Wojska Polskiego 221, 25-205 Kielce 690 909 632

Zapraszamy:
Poniedziałek - Piątek 7:00 - 21:00
Sobota 7:00 - 14:00