Jak przygotować samochód do wakacyjnej podróży?
Aby zapewnić bliskim i sobie bezpieczną podróż, przed wyjazdem warto zadbać o stan samochodu, którym zamierzamy podróżować. Przygotowania do podróży należy rozpocząć z wyprzedzeniem. Dobrze jest mieć czas, żeby na spokojnie sprawdzić wszystkie istotne dla bezpieczeństwa i sprawności elementy pojazdu. Większa ilość czasu przeznaczona na taka kontrolę zagwarantuje spokój, mniejszy stres i obawę o ich prawidłowe działanie.
Pod uwagę należy wziąć uzupełnienie oświetlenia pojazdu, jak również zaopatrzenia się w zestaw zapasowych żarówek.
Przed podróżą sprawdź poziom płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Sprawdzamy olej, płyn hamulcowy, płyn chłodzący, wspomaganie kierownicy oraz płyn do spryskiwania szyb i reflektorów.
Koniecznie sprawdź poziom oleju w silniku. Jeżeli będzie on zbyt niski trzeba go uzupełnić pamiętając, żeby dolać dokładnie taki sam olej, jaki mamy w silniku. Jeżeli nie wiemy jaki typ był wlewany ostatnio, najlepiej będzie wymienić cały olej na zgodny z zaleceniami producenta pojazdu- nie jest to duży koszt, a wymiana z pewnością wyjdzie autu na dobre. Olej, co do zasady, należy wymieniać raz do roku w przypadku olejów mineralnych, a raz na dwa lata, jeśli to syntetyk (szczegółowe informacje znajdziemy np. w instrukcji obsługi pojazdu). Pamiętaj, że jeśli wymieniasz olej, bezwzględnie wymienić musisz również filtr oleju.
Nie zapomnij przy okazji sprawdzić również stan filtra powietrza. Zatkany filtr zwiększa zużycie paliwa i pogarsza osiągi pojazdu. To trochę, jak z płucami namiętnego palacza nikotyny- czyste działałyby lepiej. Jeśli na swoim przebyłeś już ok. 15 tys. kilometrów, warto pomyśleć o jego wymianie.
Pod uwagę weź również filtr kabinowy – zabrudzony obniża jakość powietrza w pojeździe oraz powoduje problemy z odparowywaniem szyby czołowej. Filtry łatwo można wymienić i nie jest to duży koszt.
Sprawdzamy też stan ogumienia w naszym samochodzie.
Niezbędnej kontroli należy poddać:
- ciśnienie w oponach,
- stan bieżnika,
- koło zapasowe.
Utrzymywanie właściwego ciśnienia gwarantuje bezpieczeństwo podróżowania. Samochody ze zbyt niskim ciśnieniem narażone są na nadmierne rozgrzewanie się opon i ich eksplozję, przedwczesne zużycie bieżnika, jak również zwiększone zużycie paliwa. Za wysokie ciśnienie opony również nie jest korzystne- tracimy komfort, zużywamy nadmiernie centralną część bieżnika oraz zmniejsza się powierzchnia styku opony z nawierzchnią. W przypadku wątpliwości co do właściwego poziomu ciśnienia w oponach, warto zapoznać się z informacjami zawartymi w instrukcji pojazdu. Informacje o poziomie ciśnienia w kołach możesz również znaleźć między innymi na ramie drzwi samochodu, słupkach środkowych lub na klapce do tankowania. Wiele samochodów posiada zalecenia dot. poziomu ciśnienia w oponach., gdzie jedno dotyczy jazdy miejskiej i małych obciążeń, natomiast drugie wyższych prędkości i większych obciążeń. Jeżeli wybierasz się na wyjazd w towarzystwie, przed wyruszeniem w trasę dopompuj opony do wyższego ciśnienia zalecanego przy dużych obciążeniach. Głębokość bieżnika według obowiązującego prawa, nie powinna mieć mniej niż 1,6 mm głębokości. Jednak już poniżej 3 – 4 mm opona nie odprowadza efektywnie wody, śniegu, błota pośniegowego. Ma to podstawowe znaczenie dla bezpieczeństwa podróżowania. Pamiętamy również o „zapasie”! Napompowana i sprawna opona zapewni, że w razie złapania „kapcia” nasz samochód nie zostanie unieruchomiony. Wszyscy przecież znamy tę scenę z filmu: wiejska droga gdzieś pomiędzy nic a nigdzie, środek nocy, brak zasięgu sieci telefonicznej, deszcz lub śnieżyca, często małe dzieci na pokładzie, a w aucie brak zapasu… Nikomu nie życzę takiej „przygody”.
Zadbaj też o wyposażenie samochodu w konieczny podnośnik, klucze i inne narzędzia. W przypadku gdy koło posiada zabezpieczenia przeciwko kradzieży, sprawdź czy masz potrzebne nasadki na śruby.
Przed wyjazdem sprawdź czy masz:
- w pełni wyposażoną apteczkę,
- kamizelkę odblaskową,
- trójkąt ostrzegawczy,
- gaśnicę z aktualnym przeglądem środka gaśniczego (wymagany raz w roku)
- linkę holowniczą (na wszelki wypadek).
Powyższe elementy pojazdu jesteśmy w stanie skontrolować samodzielnie jako przeciętni kierowcy, nawet bez zamiłowania do motoryzacji. Dodatkowo, zawsze przed wyjazdem warto udać się do Stacji Kontroli Pojazdów z prośbą o weryfikację pracy układu hamulcowego i zawieszenia. Diagnosta wykorzystując specjalistyczne urządzenia, oceni skuteczność działania hamulców i siłę hamowania, sprawdzi grubość okładzin hamulcowych (co bywa utrudnione bez dostępu do kanału lub podnośnika) oraz obecność luzów zawieszenia i elementów układu kierowniczego. W przypadku ich wykrycia, należy dokonać wymiany wadliwych elementów oraz pamiętać, aby skontrolować prawidłową geometrię pojazdu. Od tego zależy jego prawidłowe prowadzenie oraz właściwe zużycie opon.
Pamiętajmy również o ważnym badaniu technicznym (przeglądzie) auta, jego ubezpieczeniu, uzupełnieniu płynu do spryskiwaczy szyb i zatankowaniu paliwa. W drodze bywa różnie, a z pewnością nie warto tracić urlopu na przymusowy postój i poszukiwania najbliższej stacji paliw z kanistrem w ręku przy okazji narażając się na cięte komentarze reszty rodziny przez resztę wyjazdu.
Na koniec – Dowód rejestracyjny pojazdu. W myśl obecnie obowiązujących przepisów jazda w Polsce nie wymaga jego posiadania podczas kontroli drogowej czy kolizji, jednak łatwo zapomnieć, że za granicą jest to obowiązkowy dokument pojazdu. Jego brak w takiej sytuacji może mieć poważne skutki, z odholowaniem pojazdu włącznie. Dlatego w przypadku wyjazdu zagranicznego dowód rejestracyjny pojazdu musi odbyć tę podróż wraz z nami!
Mamy nadzieję, że te podstawowe informacje pomogą Państwu w przygotowaniu pojazdu, a podróż do i z wakacyjnego celu odbędzie się przyjemnie i bezpiecznie.
Pamiętajmy
Powrót do Bloga